Gyermekek, Madarak és Fák... 2023.06.01. 14:14

A Madarak és Fák Napja az egyik legnagyobb hagyományokkal bíró Jeles Napunk. Chernel István ornitológus szervezésében már 1902-ben megtartották, s nagyon korán, 1906-tól a közoktatás keretein belül is rendszeresen megemlékeztek természeti értékeinkről!

Köszönhető ez annak, hogy Apponyi Albert, akkori vallási- és közoktatásügyi miniszter rendeletben írta elő a népiskolák számára, hogy megtartsák a Madarak és Fák Napját. Konkrét dátumot, egészen pontosan minden év május 10. napját csak 1996-ban nevesítette az aktuális természetvédelmi törvény. Az első megrendezéstől számított több mint 120 évben voltak időszakok, mikor a történelem viharai és egyéb okok miatt időszakosan háttérbe szorult rendszeres megtartása, de szerencsére manapság újra régi fényében tündököl! A nevesített napon, vagy ahhoz közel eső időpontban (májusban vagy június elején) nagyon sok iskolában évente visszatérő program a Madarak és Fák Napjának megrendezése.

A jeles nap kapcsán a Természetvédelmi Őrszolgálat tagjai is rendszeresen kapnak megkeresést oktatási intézményektől, hogy vegyenek részt a napi ismeretterjesztő programok, vetélkedők lebonyolításában. Nem volt ez másként idén sem. A Kelet-Bükki Tájegység természetvédelmi őrei az elmúlt időszakban három általános iskola:

  • Boldog Sándor István Katolikus Általános Iskola, Mezőnyárád
  • II. Rákóczi Ferenc Katolikus Tagiskola, Tibolddaróc
  • Bükkábrányi Arany János Általános Iskola, Bükkábrány

összesen több, mint kétszáz tanulója számára tartottak ismeretterjesztő előadásokat, játékos foglalkozásokat vagy biztosítottak verseny-állomásokat. Ezen alkalmak során a gyermekek ismereteket szerezhettek az év fajairól, lakóhelyük közvetlen környezetének természeti értékeiről vagy a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság által végzett széles körű természetvédelmi tevékenységről.

A galéria fotóit készítette: Hajnalné Sára Orsolya és Kleszó András

A Madarak és Fák Napja „idei szezonja” még nem ért véget számunkra, mert egészen a tanév végéig vannak felkéréseink a térség több iskolájából. Minden alkalmat igyekszünk kihasználni, hogy a felnövekvő generációk tagjait megismertessük hazánk és szűkebb pátriánk természeti értékeivel, a természetvédelem fontosságával. Bízva abban, hogy amit gyermekeink megismernek, azt jó eséllyel megszeretik, és amit megszerettek, annak védelme, megóvása fontossá válik számukra!


Írta: Miskolczi Noémi (természetvédelmi gyakornok) és Kleszó András (természetvédelmi őr)

Kapcsolódó

2022/1. - 3. Fieldwork in the national park

2022/1. - 3. Fieldwork in the national park

2022.08.23. 15:27
Bastardindigo Sträucher und eine Tonne Fledermauskot[21.03.2022-26.03.2022]Es gab bereits und wird noch viele Tage geben, an denen wir im Büro sitzen und Recherche Arbeit zu unterschiedlichen Themen leisten, Zusammenfassungen und Übersichten erstellen oder auch mal Buchausschnitte einscannen. Jedoch wollen wir unsere Blogeinträge besonders den Aktivitäten draußen widmen. Somit waren wir in der letzten Woche unter anderem in der Nähe von Tiszabábolna. Hier mussten Bastardindigo Sträucher (Amorpha fruticosa) in einem sumpfigen Gebiet abgesägt, zum Rand des Sumpfgebietes und von dort über eine Grasfläche zu einer Häckselmaschine transportiert werden. Bei diesen Sträuchern handelt es sich auch dieses Mal um eine invasive Art. Diese kommt aus China und verbreitet sich aggressiv und sehr schnell. Somit verschlechtert sich die Qualität des Ökosystems und einheimische Pflanzen werden verdrängt.An einem anderen Tag waren wir in der reformierten Kirche von Bánhorváti um diese von Fledermauskot zu befreien. Im Gebälk der Kirche leben circa dreihundert Fledermäuse, unter anderem kleine Hufeisennasen und große Mausohren. Da der Nationalpark sich dafür einsetzt, dass diese Tiere weiterhin den Lebensraum in der Kirche nutzen können, sind sie auch für die Beseitigung des Kots zuständig. Es sind verschiedene Gebäude, wo dies gemacht werden muss und findet so ungefähr in einem drei Jahres Abstand statt. In dieser Zeit hat sich ca. eine Tonne an Kot gesammelt, die wir in Säcke schippten und die steilen Treppen vom Dachboden heruntertragen mussten. Nach mehreren Stunden harter Arbeit und ca. 80 Säcken mit Kot waren wir endlich fertig und ziemlich erschöpft. Am Samstag war ein normaler Arbeitstag, da dieser freie Tag auf den 14. März verlegt wurde, um ein verlängertes Wochenende zu ermöglichen. Diesen verbrachten wir erneut mit dem Sammeln von Müll.
Tovább olvasom