Első hely és jubileumi különdíjak az Alföldi Állattenyésztési Napokon 2026.05.22. 09:00

Egy év kihagyás után, immáron 32. alkalommal, 2026. május 14-16. között rendezték meg az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Szakkiállítást és Vásárt Hódmezővásárhelyen. A háromnapos rendezvény idén is rendkívül gazdag kínálattal várta az érdeklődőket.

Az eseményre kilátogatók betekintést nyerhettek az állattenyésztés és növénytermesztés ágazatainak mindennapi életébe és munkásságába.

Az ünnepi megnyitón hagyománnyá vált, hogy az agrárium jeles képviselőit, szakembereit a kiállításon megjelent fogatok viszik körbe a kiállítás területén. Idén az a megtiszteltetés ért minket, hogy Bóna Szabolcs János agrárminiszter urat, valamint Antal Gábort, a Hód-Mezőgazda Zrt. Vezérigatóját a mi fogatunk vihette az ünnepélyes megnyitó helyszínére.

A nemzetközi viszonylatban is méltán elismert kiállítás kiváló lehetőséget biztosított a tenyészállatok bemutatására és megmérettetésére.

A rendezvény szervezői idén is nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy Magyarországon őshonos szarvasmarha fajták és mezőhegyesi lófajták, azaz gidránok, nóniuszok és furioso-north star tenyészegyedek is bemutatásra kerüljenek.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságot idén nyolcadik alkalommal képviselte a Batúz-tanya furioso-north star ménesének hét tenyészállata, három fedező mén és négy tenyészkanca. Külön öröm a számunkra, hogy idén lehetőségünk nyílt a tarnaszentmiklósi Szürke Szállás telephelyünkön tartott állatok közül egy magyar szürke szarvasmarha és egy kárpáti borzderes tehenet is bemutatnunk, mindkettőt a saját borjával.

A rendezvény első napján került sor a tenyészállat bírálatokra, melyen:

• Furioso-north star mének I. csoportjában az Igazgatóság tulajdonában lévő Furioso-124 „Felleg” a harmadik helyezést,ű

• Furioso-north star mének II. csoportjában az Igazgatóság tulajdonában lévő Furioso XXXIX-142 „Ütköző” a harmadik helyezést, az Igazgatóság által tenyésztett Furioso XLIV-101 „Üti” a második helyezést,

• Furioso-north star kancák I. csoportjában az Igazgatóság által tenyésztett Furioso-32 „Kétely” a harmadik helyezést,

• Furioso-north star kancák II. csoportjában az Igazgatóság által tenyésztett Furioso-XLV-84 „Dalos” a harmadik helyezést,

• egyéb húshasznú szarvasmarha kategóriában az általunk tenyésztett HU 33765 0349 6 fülszámú magyar szürke szarvasmarha tehén a harmadik, valamint a szintén általunk tenyészett HU 34772 0052 8 fülszámú kárpáti borzderes szarvasmarha tehén az előkelő első helyezést érte el.

A fenti eredményeken túl számos különdíjban is részesültünk. A Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesülete a magyar szürke tehénnel és borjával történő megjelenésért az Igazgatóságot különdíjban részesítette.A Furioso-North Star Lótenyésztők Országos Egyesülete a Batúz-tanyán végzett furioso-north star tenyésztés 10 éves jubileuma alkalmából Igazgatóságunkat, valamint Dávid Ádám telepvezetőt különdíjban részesítette.

A rendezvény második és harmadik napján számos program közül választhattak a helyszínre kilátogatók. Nagy érdeklődés övezte a fogatok bemutatóját, melyen az Igazgatóság egy Cziráky típusú hintóba fogott négyes fogattal jelent meg. A fogatot Szebellédi Szabolcs hajtotta, melyben az Igazgatóság által tenyésztett Ritmus és Kétely nevű kancáink, valamint Lagzi és Dolgos nevű herélt lovaink kerültek befogásra.

Az elért eredményekhez ezúton is gratulálunk, a további munkához sok sikert kívánunk!


Horkay Ágnes
Horkay Ágnes
területkezelési osztályvezető
Laczkó Gabriella
területkezelési ügyintéző

Kapcsolódó

2022/1. - 7. Visitors from Kiskunság National Park

2022/1. - 7. Visitors from Kiskunság National Park

2022.08.23. 15:48
Besucher aus dem Kiskunság Nationalpark [13.06.2022-19.06.2022]Am Montag, den 13. Juni kamen Lara und Jakob dann mit nach Eger, um ein bisschen was vom Bükk Nationalpark zu sehen. Am ersten Tag bestiegen wir einen kleinen Aussichtspunkt in Szarvaskő und besichtigten das Western Gate Besucherzentrum.Dienstag unternahmen wir eine kleine Wanderung direkt vom Direktorat aus und am Mittwoch zum Tar-kő Aussichtspunkt. Auch für Marie und mich war dies einer der beeindruckendsten Orte, die wir im Bükk gesehen haben. Danach besichtigten wir gemeinsam mit einem Ranger das Plateau und er erklärte uns einiges über die vorkommenden Pflanzen und einen Schmetterling, der weltweit nur in einem sehr kleinen Umkreis auf dem Plateau zu finden ist. Anschließend fuhren wir zu einem sogenannten „Virgin Forest“, einem Wald, der weder von der Forstwirtschaft genutzt werden darf noch von Wanderern betreten. Somit soll der Wald sich ohne jeglichen Einfluss des Menschen entwickeln. Am Donnerstag fand eine Art Evaluation des Observatoriums und umliegender Attraktionen statt. Wir halfen bei der Vor- und Nachbereitung und nahmen an den Führungen teil. Am letzten Tag des Austausches besichtigten wir in Lillafüred die Szent István-Höhle und die Annahöhle. Bei der Szent István-Höhle handelt es sich um eine Tropfsteinhöhle, in der ein bestimmtes Klima herrscht, welches besonders gut für die Gesundheit sein soll. Deshalb ist ein bestimmter Bereich der Höhle für Touristen gesperrt. Hier haben Leute mit verschiedenen Krankheiten die Möglichkeit sich, mit Schlafsack oder Decke, für ca. drei Stunden täglich hinzulegen, um die Heilungsprozesse im Körper zu unterstützen.Nach diesen zwei gemeinsamen Wochen war der Austausch vorbei. In der Zeit konnten wir alle einiges über sowohl den anderen als auch den eigenen Nationalpark lernen.
Tovább olvasom