Felelősség a kattintások mögött: Tények és tévhitek a nagyragadozókkal kapcsolatban 2026.08.28. 11:30

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) felhívással fordul a lakossághoz és a médiaszereplőkhöz a közösségi oldalakon terjedő, nagyragadozókkal (medvével, farkassal) kapcsolatos alaptalan rémhírek megelőzése és a szakmai munka védelme érdekében.

Az utóbbi időszakban egyre gyakoribbá váltak a közösségi médiából induló, majd a sajtó által is átvett, félelemkeltő beszámolók. Ezekről a látszólag pontos információkról a szakmai vizsgálatok során szinte kivétel nélkül bebizonyosodik, hogy valótlanok, félrevezetőek vagy teljes mértékben alaptalanok.

Mi történik a háttérben? – Az ellenőrzés folyamata

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai minden egyes bejelentést a legmagasabb prioritással kezelnek.

Gyors reagálás: Amennyiben nagyragadozó jelenlétére utaló nyom vagy esemény jut az Igazgatóság tudomására, szakembereink a lehető legrövidebb időn – jellemzően 2 órán belül – a helyszínre érkeznek terepszemlére.

Objektív felderítés: A helyszínelés során szakszerű nyomelemzés, kameraképek ellenőrzése és objektív adatok gyűjtése történik.

A rémhírek ára: Mire megy el az idő és az energia?

Minden egyes lakossági bejelentést és a közösségi médiában szárnyra kapó híresztelést kötelességünk a helyszínen ellenőrizni. Amikor egy szándékosan vagy tévedésből generált álhír bejárja az internetet - amennyiben azonosítható esetről van szó -, szakembereink igyekeznek a lehető legrövidebb időn belül a helyszínen megbizonyosodni a közölt esemény valódiságáról és annak körülményeiről, ahol érdemi információkat hordozó nyomokat, talplenyomatokat, szőrszálakat, préda feltörési nyomokat, genetikai azonosításra alkalmas mintákat gyűjtenek.

Ez a felesleges kör a gyakorlatban azt jelenti, hogy az alaptalan híresztelések az érdemi természetvédelmi munkától, a tényleges fajvédelmi feladatoktól vonják el az időt és az erőforrásokat.

Kérésünk a lakossághoz és a médiához

A közösségi médiában megjelenő tartalomért a közzétevője felelősséggel tartozik. Tisztelettel és nyomatékosan kérünk mindenkit az alábbiak betartására:

  • Kezelje fenntartással a közösségi média bejegyzéseit! Mielőtt továbbosztana egy Facebook-csoportban látott, állítólagos medve- vagy farkasészlelést, mindig vizsgálja meg a forrás hitelességét!
  • Ne generáljon pánikot! Kerülje a meg nem erősített feltételezések és a riogató képek/videók terjesztését!
  • Először a szakembereket értesítse! Ha nagyragadozó jelenlétére utaló jelet (nyomot, kártételt) észlel, először ne a közösségi médiában tegye közzé, hanem előzetesen keresse meg hivatalosan a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságot (ügyeleti telefonszám: +36 30 861 3808, hivatalos e-mail cím: titkarsag@bnpi.hu)
  • Várja meg a hivatalos szakvéleményt! Kérjük, várja meg a terepi szemle és a tényellenőrzés eredményét, és kizárólag a szakembereink által kiadott hivatalos tájékoztatást tekintse hitelesnek.


Együttműködésüket és felelősségteljes hozzáállásukat a természetvédelem és a helyi közösségek nyugalma érdekében is köszönjük.


A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság ügyeleti telefonszáma: +36 30 861 3808

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság hivatalos e-mail címe: titkarsag@bnpi.hu

Kapcsolódó

2023/1 1. Sziasztok!

2023/1 1. Sziasztok!

2023.04.19. 14:34
Hallo zusammen!Mein Name ist Hanna und ich bin die neue Freiwillige der Organisation kulturweit aus Deutschland. Ich werde bis Ende August dieses Jahres in Eger bleiben.Hier sind ein paar Fakten über mich:Aufgewachsen bin ich in einem kleinen Dorf namens Trautmannshofen in Bayern, das in der Nähe der Stadt Neumarkt in der Oberpfalz liegt. Die nächstgrößere Stadt ist Nürnberg (Vielleicht habt ihr schon mal davon gehört.)Im Februar bin ich 23 Jahre alt geworden. Zusammen mit meinen Eltern wohne ich noch in Trautmannshofen. Mein älterer Bruder Lukas wohnt in Neumarkt.In meiner Freizeit bin ich gerne draußen, gehe wandern oder fahre mit dem Fahrrad. Außerdem lese ich gerne spannende Romane oder Krimis und gehe an den Wochenenden mit Freunden aus.Nachdem ich 2016 meinen Realschulabschluss gemacht habe, habe ich eine Ausbildung zur Industriekauffrau bei der örtlichen Öko-Brauerei "Neumarkter Lammsbrau" gemacht. Seit 2019 war ich bei der Thule GmbH in Neumarkt im technischen Kundendienst tätig.Nun war es Zeit für ein neues Abenteuer! Da ich schon immer mal für eine gewisse Zeit im Ausland arbeiten wollte, nutzte ich die Gelegenheit und bewarb mich für den Naturfreiwilligendienst bei kulturweit. Glücklicherweise wurde ich angenommen und mir wurde angeboten, den Freiwilligendienst im Bükk-Region Geopark in Eger, Ungarn zu absolvieren. Ich habe das Angebot angenommen und bin nun glücklich und neugierig, welche Erfahrungen dieser neue Lebensabschnitt für mich bringen wird!
Tovább olvasom