Augusztus első hetén tartottuk meg az idei "Barlangoktól a csillagokig" Táborunkat, amelynek második alkalommal adott otthont a BNPI rejteki kutatóháza.
A Bükki Csillagoségbolt-park szívében elhelyezkedő bázis a fényszennyezéstől távol található, közel van a Bükki Csillagdához, de számos barlang és egyéb élő- és élettelen természeti érték is könnyedén bemutatható a környékén. A résztvevők húsz fős csapata fele részben visszatérő, fele részben új tagokból állt össze.
Egymás megismerése után az első nap a természetvédelmi munka bemutatásával és a tábor környékének felfedezésével telt. Éjjel Korompai Tamás zoológus segítségével az éjszakai rovarvilágot ismertük meg, bár a kezdeti hűvös, esős időben kevés repülő rovar volt aktív.
Kedden a Szeleta Parkot kerestük fel, ahol a területen megtalálható élőhelyeket bemutató tanösvényt és „A bükki barlangok évezredes titkai – Az ősember természete” című kiállítást jártuk be. A bükki barlangokba 3D film segítségével lestünk be, majd a Kőkori Karszt Kaland beltéri játszóházat is kipróbálták a gyerekek. Ebéd után a Szinva-tanösvényt jártuk végig, felkeresve a Molnár-sziklát és a Szeleta-barlangot, ahol éppen ásatás folyik. Lillafüredre érkezve a Szinva-vízesés mellett nyíló Anna-barlang mésztufa képződményeit csodáltuk meg.
Másnap Varga-Verebélyi Erika csillagász foglalkozásán méretarányos naprendszer-modellt igyekeztünk alkotni, majd csapatverseny kezdődött, melynek témája az egyes választott égitestek kutatását célzó küldetés megtervezése volt. A felkészülés és az előadás során a gyerekek alaposan megismerték a Naprendszer bolygóit és az űrkutatás nehézségeit. Délután a Bükki Csillagda nappali programja keretében megtekintettük a kiállítást, a kupolában lévő távcsőparkot és a planetárium több filmjét, sokan VR eszközök segítségével kipróbálták az űrsétát és a holdraszállást is. A Bolygó-túra tanösvény bejárását követő éjszakai program tökéletes időjárási körülmények között zajlott. Szabad szemmel láttunk csillaghullást, a Tejutat és számos csillagképet, távcsövekkel pedig a Szaturnuszt, a Neptunuszt, planetáris ködöket, gömbhalmazokat, galaxisokat tudtunk megfigyelni.
Csütörtökön a Bükk-vidék Geoparkkal és az itt előforduló kőzetekkel ismerkedtünk. A Hátszegi Geoparktól érkezett vendégeink bemutatták az ősmaradványokban gazdag területüket, még dinoszaurusz tojást is hoztak magukkal. Délután folytatódott a csillagászati foglalkozás a megtervezett küldetések bemutatásával, de számháborúra is sor került. Mindezek után a Nagymezőt célzó emlékezetes éjszakai túra következett, ahol lementünk egy fennsíki töbör aljába, hogy Magyarország hidegminimum-helyszínén érezhessük a hőmérséklet drasztikus csökkenését. A felszínen kifeküdve viszont ismét nagyon kellemes éjszaka lévén semmi sem zavarta a csillagos égbolt megcsodálását.
A sok helyszínen zajló érdekes programok mellett jutott idő a táborban való játékra és kikapcsolódásra is. A "Barlangoktól a csillagokig" elnevezésű tábor idén is alaposan rászolgált a nevére: a Bükki Nemzeti Park, az immár UNESCO címmel büszkélkedő Bükk-vidék Geopark és a Bükki Csillagoségbolt-park számtalan csodáját sikerült megmutatni a felnövekvő generáció számára. Mindezek ismerete remélhetőleg szélesíti a látókörüket és erősíti az elköteleződésüket a természet védelme iránt.