Nem csodát árul, csak természetes kozmetikumokat 2023.07.26. 15:55

Korábban is bemutattuk már a Bükki Nemzeti Parki Termék Védjeggyel rendelkező termelőinket, kézműveseinket, szállásainkat. Most ezt a hagyományt folytatjuk, hisz' aki a védjegyet magán viselő terméket emel le a polcról – azon túl, hogy hazavihet egy szeletet a régió ízeiből, zamatából, örökségéből, hagyományaiból – azt a jóleső érzést is magáénak tudhatja, hogy választásával közvetetten a természeti értékek fenntartásához járult hozzá.


Nem túlzás azt mondani, hogy az idén, Balatonfüreden megrendezett Nemzeti Parkok Hete rendezvényen csodájára jártak a Igazgatóságunk pavilonjának, ahol Kiss Ágnes Napsugárnak, a Bükki Napsugár termékek megalkotójának volt lehetősége megismertetnie természetes kozmetikumait a nagyközönséggel.

Kiss Ágnes Napsugár a hagyományok és a természet szeretetében és tiszteletében nőtt fel. Ősei sok-sok dolgot maguk készítettek az otthonukban családjuk számára. Ilyen volt a szappanfőzés, de maguk állítottak elő kenőcsöket is, amit nemcsak bőrük ápolására, de gyógyítására is használtak.

– Dédnagymamám tudása már gyermekkoromban is elvarázsolt. A gyógynövények ismeretét és szeretetét pedig nagymamámnak köszönhetem. Tőlük tanultam a természet megóvásának, szeretetének fontosságát – vallja.

Ágnes régóta dolgozik kozmetikusként, vendégeinek egyénre szabottan készít masszázs-krémeket, arcpakolásokat, ötvözi a tradicionális és az innovatív megoldásokat. Hivatalosan fitokozmetikus és termékfejlesztő, de tanult természetgyógyászatot is.

Bükkszentkereszten, a Napsugár utcában él családjával – innen az elnevezés is –, itt található a hivatalos engedéllyel rendelkező házi, kozmetikumkészítő műhelye is, ami lassan 10 éves lesz. Termékeiben a természet adományait használja, azokat kizárólag természetes alapanyagokból készíti el. Mint meséli: nem gondolta volna, hogy így megváltozik az élete azzal, hogy Bükkszentkeresztre költöznek.

– Az első szappanjaimat, krémeimet idegenkedve fogadták az emberek. Én mégis megszállottként készítettem őket, így volt belőlük rengeteg. Ezeket szétosztottam, de nagyon elkeseredtem, hogy nem volt sikere a termékeimnek. Ettől a kudarctól, bevallom, alábbhagyott a lelkesedésem – emlékszik vissza Ági erre a nehezebb időszakra.

– Egy idő után azonban elkezdtek megkeresni, akik korábban kaptak a termékekből, hogy vinnének még. Lelkendeztek, hogy rengeteget változott a bőrük, amióta ezeket használják. Végül annyi biztatást kaptam az én drága vendégeimtől, barátaimtól, és nem utolsó sorban a családomtól, hogy belevágtam és elkészült az én kis műhelyem – idézi fel.

Több Bükki Napsugár termék büszkélkedhet Bükki Nemzeti Park Védjeggyel. Webáruházában megtalálhatóak a termékekhez készült, mindenki számára érthető leírások is. Ágnes mottója: „Nem csodát árulok termékeimmel, hanem hazai, természetes kozmetikumokat.”

– A motivációt a kozmetikus vénám, a tanulni vágyás, a kreativitás és a természet közelsége, gyógynövények alapos megismerése, használata, szeretete adta. Ez a mai napig feltölt, energiával telve alkotom meg termékeimet – mondta. S, hogy milyen termékekről is van szó? Tisztálkodó kozmetikumok, szappanok, tusfürdők, mosakodó vajak, samponok, hajbalzsamok, testápoló, kézápoló krémek, testvajak; arckrémek, arcpakolások, arc elixírek találhatóak a palettán.

– Termékeim kizárólag gyógynövényekből, bio, növényi kivonatokból, ecocer minőségű olajokkal, vajakkal készülnek és természetesen a saját gyógynövényeinket is felhasználjuk – részletezte Ágnes, aki a Bükki Nemzeti Park védjegyet először 2019-ben kapta meg, majd 2022-ben ismét.

– A védjegy számomra nagyon megtisztelő, nagyon sok lehetőséget, kapcsolatot hozott számomra. Örülök, hogy egy ilyen kezdeményezésnek részese lehetek. Úgy érzem, hogy a védjegy viselése a vásárlóknak hitelességet, megbízhatóságot ad, és hálás vagyok, mert a BNPI segítségével a termékeim országos ismertségre tettek szert – összegezte Kiss Ágnes Napsugár.



Kapcsolódó

5 Ipolytarnóc

5 Ipolytarnóc

2023.04.19. 14:21
Ronja:Das Naturschutz Gebiet Ipolytarnóc wird vom Bükk Nationalpark Direktorat verwaltet, hier durften wir vom 21. bis zum 27. November helfen und lernen. Das Naturschutzgebiet ist eine Fundstätte für eine Vielzahl von Fossilien, wie Haifischzähne, Blattabdrücke, versteinerte Bäume und Tier-Fußabdrücke. In unserer Zeit in Ipolytarnóc durften wir viel über die Geschichte des Naturschutzgebietes erfahren, eine Vulkankatersstrophe vor etwa 20 Millionen Jahren bewahrte die Fauna und Flora im Gebiet. Auf verschiedenen Naturlehrpfaden ist es möglich viel über die Relikte der geologischen Vergangenheit des Naturschutzgebietes zu lernen.Die Zeit in welcher wir in Ipolytarnóc waren liegt in der Nebensaison, weshalb weniger Ökotourismus stattfindet, trotzdem konnten wir bei verschieden Aufgaben helfen. So haben wir nicht nur viel gelernt, sondern beim Laub fegen, Zaun reparieren und Häcke schneiden geholfen. Beim Laubfegen in Ipolytarnóc haben wir einige der Arbeiter:Innen kennen lernen dürfen, von welchen wir etwas über die Pflanzen und die Vergangenheit des Naturschutzgebietes lernen konnten. Aber auch das Häcke schneiden und Zaun reparieren war eine spannende Erfahrung, bei der wir einiges lernen konnten. Weiterhin haben wir viele Lehrpfade besichtigt und viele Fossilien anschauen dürfen, Imre welcher in Ipolytarnóc arbeitet hat uns die verschiedenen Teile des Besucherzentrums gezeigt und so konnten wir beispielsweise den versteinerten Baum betrachten, welcher auf dem Foto zu sehen ist. Durch die Kiefer mit einem Durchmesser von acht Metern und einer Länge von fast hundert Metern, wurde das Naturschutz gebiet bekannt. In dem Besucherzentrum gibt es viele interaktive Möglichkeiten für die großen und kleinen Besucher die Geschichte des Naturschutzgebietes kennenzulernen. Es gibt beispielsweise ein 4D Kino über die Tiere, welche früher in der Region gelebt haben und eine spannende Ausstellung mit verschiedenen Fossilien.
Tovább olvasom