Kaktuszok a Mátrában? Kaktuszok a Mátrában! 2023.04.27. 23:05

Meghökkentő felvetés? Meghökkentő találat! A Kaktuszok a természetben nevű facebook-os csoportban egy lelkes természetvédő („civil”) 2023. január 30-án hozott létre egy bejegyzést, melyben leírta, hogy: „Heves megyében, Gyöngyöspata külterületén, a szőlők mellett is vannak elszaporodva (megj.: kaktuszok, a szerző), elég nagy kiterjedésben.”

A bejegyzéshez csatolt koordináták alapján a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának tagjai, Urbán László és jómagam területszemlét tartottunk, melynek során szomorúan konstatáltuk: a kivadult kaktuszok bizony a Mátrában is megjelentek. A szemrevételezés alapján úgy véljük, hogy a medvetalp kaktusz (Opuntia sp.) zöldhulladékkal kerülhetett ki a területre, ugyanis más, már elszáradt növényi hulladékot is találtunk a telepek közelében.

Ennek okán felkerestük Dr. Kelemen Andrást, a Szegedi Tudományegyetem kutatóját, aki a Kiskunságban invazívan terjedő kaktuszokkal (medvetalpkaktuszok (Opuntia spp.), kötélkaktuszok (Cylinropuntia spp.) foglalkozik évek óta. Nagy szükségünk volt András tudására és szakértelmére, hiszen a Kiskunságban sajnos már évek óta „kaktusz-helyzet van”, így Ők a kaktuszokkal való harcban már tapasztaltak, mi ebben a témában még gyerekcipőben járunk (eddigi szerencsénkre, hirtelen jött balszerencsénkre).

Andrástól megtudtuk, hogy:

- ha még télen/kora tavasszal irtjuk ki az állományt, akkor mindenképpen vissza kell térni a nyár második felében, mert a leszakadó szártagokról könnyen újrasarjad a növény, illetve az apró csíranövényeket gyakran elsőre nem könnyű észrevenni;

- mechanikai irtás esetén vasvillával érdemes kifordítani a növényeket a földből;

- a föld alatt is lehetnek szártagok, amikről újra sarjadhat a növény, így mechanikai irtás esetén ezeket ki kell gereblyézni;

- vegyszeres irtás esetén medallonnal célszerű leecsetelni a szártagokat.

Mivel a területen főként szőlők, gyümölcsösök és kaszálók vannak, így a vegyszer esetleges talajba, illetve talajvízbe mosódásának, majd az emberi fogyasztásra szánt terményben annak felszívódásának megelőzése érdekében kollégámmal a mechanikai irtást választottuk.

Elsődleges feladatunkként fel kellett keresnünk a gyöngyöspatai Polgármesteri Hivatalt, személy szerint Hevér Lászlóné polgármester asszonyt és Dr. Balogh-Pap Orsolya jegyző asszonyt. A tényállásokat végigvéve a Polgármester Asszony késedelem nélkül megadta számunkra a Hivatal tulajdonában álló úton található kaktusztelepek eltávolítására az engedélyt.

Az irtás első felére 2023. március 13-án került sor. A munka viszonylag egyszerűnek és gyorsnak tűnt, ám fél óra elteltével meglepetés ért bennünket. A kaktuszokról a földből való kifordításuk közben apró, szőrszerű képletek, sörték szakadtak le, melyek a ruhák szövetén átbújva a csuklónkba, nyakunkba, hasunkba, combunkba és bokánkba álltak bele, mint száz és száz apró szilánk, igencsak megnehezítve, megkeserítve és lelassítva a munkát. Naiv gondolat volt, hogy a nagy tüskék elkerülésével megmenekülünk a szúrásoktól. Ez volt a kaktusz bosszúja.

Az elsőre viszonylag kis kiterjedésű telepek igencsak nagynak bizonyultak, így további eszköz (vödör, láda, kád) hiányában két részletben tudtuk csak eltávolítani a kaktuszokat.

A következő razzia 2023. március 17-én volt. Ezúttal gyorsabban, ügyesebben és szúrásoktól mentesen sikerült eltávolítanunk a korábban megmaradt telepeket.

A begyűjtött kaktuszokat egyelőre a Harkály Ház udvarán depóztuk le, további sorsukat a kazán kellemes melegére fogjuk bízni.

Természetesen a telepekből a pontos fajmeghatározás érdekében mintát is vettünk, amelyet Andrásnak fogunk eljuttatni.

Ezúton is köszönjük Dr. Kelemen Andrásnak a szakmai segítséget, illetve Hevér Lászlóné polgármester asszonynak és dr. Balogh-Pap Orsolya jegyző asszonynak az eltávolításhoz szükséges engedélyezést! Reméljük, hogy a későbbiekben is számíthatunk az együttműködésükre!

Fotók: Urbán László és Zsupos Vivien

Kapcsolódó

2022/1. - 6. Visit to Kiskunság National Park

2022/1. - 6. Visit to Kiskunság National Park

2022.08.23. 15:44
Austausch in einen anderen Nationalpark [07.06.2022-12.06.2022]Durch die Freiwilligen vor uns inspiriert, wollten auch wir einen Austausch mit den Freiwilligen aus dem Kiskunság Nationalpark machen. Somit sind wir am Dienstag, den 7. Juni nach Kunpeszér gefahren, ein Ort mit ca. 700 Einwohnern. Wir wurden von den Freiwilligen Lara und Jakob und ihrem Ansprechpartner Csaba abgeholt und mit dem Jeep zum fünf Kilometer entfernten Forsthaus gefahren. Dieses liegt mitten im Wald und dient als Unterkunft, Treffpunkt, um den Arbeitstag zu beginnen und Arbeitsplatz für Aufgaben am Computer. Am nächsten Tag zeigten uns Lara und Jakob die Umgebung und Orte, an denen sie bisher gearbeitet hatten. Im Allgemeinen ist die Region sehr flach und an vielen Stellen auch deutlich trockener als im Bükk. Großflächige Wälder gibt es kaum, die Landschaft ist vorrangig von Graslandschaften geprägt. Diese sind Teil der UNESCO Biosphärenreservate und beinhalten eine große Diversität an Fauna und Flora. Am Nachmittag hat Csaba uns dann noch ihm persönlich wichtige Orte im Nationalpark gezeigt und verschiedene Aspekte des Ökosystems erklärt. Der Kiskunság Nationalpark befasst sich weniger mit Tourismus und deutlich mehr mit dem Erhalt der Diversität. An den nächsten zwei Tagen waren wir unter anderem noch in Kecskemét, haben einen Ort für verletzte Schlangen besucht und haben uns ein Adlernest angesehen. Zwischendurch hat es in Strömen geregnet, weshalb wir drinnen Karten spielten.
Tovább olvasom