Elő a gereblyékkel – a szép hegyisáska védelmében 2025.05.07. 10:57

A Bükk-fennsíki hegyi rétek tájképi szépségük mellett sajátos növény- és állatvilágnak adnak otthont. A karsztos töbrös rétek a fennsík egykori hagyományos tájhasználatának emlékeit is őrzik, így megőrzésük kiemelten fontos feladatként jelentkezik. Számos ikonikus, védett és veszélyeztetett fajunk kötődik ezekhez a rétekhez, csak példaként hozva az északi sárkányfüvet, a leánykökörcsint, a tűzliliomot, a bükki szerecsenboglárkát és a szép hegyisáskát, amelyről ez a kis írásunk is szól.

Talán furcsa látvány fogadhatta azokat a látogatókat, akik a Lusta-völgy és a Kecskeláb-rét térségében 2025. április 30-án áthaladtak. Azt láthatták, hogy erőtől duzzadó természetvédők az év ily korai szakaszában gereblyéket ragadva kisebb foltokban a gyepet fellazítják.

Miért is van erre szükség? A hegyi rétjeink – legalábbis ilyen kiterjedésében – nem az eredeti vegetáció részét képezik. A bükki falvakban a hutatelepülések kialakításával megnőtt az igény a legelőkre (elsősorban a települések szomszédságában, lásd Répáshután a Lapos-ágyi legelőt, a Tebe-pusztát, vagy Bükkszentkeresztnél a Lófő-tisztás és Dorongos rétjeit). A jószág téli ellátásához kaszálék gyűjtésére is szükség volt, így a fennsík töbrös részein elsősorban az irtásréteken nagy kiterjedésű kaszálókat alakítottak ki. A rétek minden „szegletét” hasznosították, legendák szólnak arról, hogy még a rézsűk kaszálási jogáért is komoly küzdelmet folytattak a gazdák. A töbrös rétek kialakítása nagyban kedvezett a többszintű, mozaikos gyepekhez kötődő növény- és állatfajok lokális felszaporodásának, terjedésének, amik korábban feltehetőleg a sziklás, be nem fásodó töbrök szegélyében vészelték át az elmúlt évszázadok klimatikus, majd antropogén változásait. Sajnos a természettudományos feltáró munka a rétek „aranykorának” (elsősorban a 20. század első fele) állapotát már nem dokumentálhatta, de a nemzeti park kialakításakor is külön hangsúlyt fektettek a hegyi rétek védelmének fontosságára. Sajnos a települések állatállományának megszűnésével a hegyi rétek fenntartó, hagyományos gazdálkodása is megszűnt. A II. világháborút követően több állományukat (vissza)erdősítették, legtöbbször lucfenyővel. A kaszálások hiányában sok rét záródni kezdett, aminek kezdeti állapotát a siskanádtippan, a különböző aszatfélék és málna jelenti, majd megjelennek a cserjék és a kisebb fák is. A több évben is jelentkező gyep- és avartüzek a növényvilágon túl számos talajlakó állat életfeltételeit is csökkentették.

A számos veszélyeztető hatótényező miatt a hegyi rétek unikális növény- és állatvilága leromlóban van és csak aktív természetvédelmi beavatkozásokkal lehet „leleteket menteni”.

A szép hegyisáska (Arcyptera fusca) talán az egyik leglátványosabb hazai egyenesszárnyú fajunk. Széles elterjedésű, Eurázsiában honos faj, mely Nyugat-Európától Mongóliáig fordul elő, ennek ellenére több európai országban speciális élőhelyigényei miatt erősen megritkult, visszaszorult. Szövényi Gergely (ELTE) és munkatársai vizsgálatai a hazai ismert állományokra fókuszáltak és megállapították, hogy több tájegységünkből is feltehetőleg kipusztult (Budai-hegység, Visegrádi-hegység, Zemplén), így ma csak a Börzsönyből, valamint a Bükk és az Aggteleki-karszt területéről ismert biztosan. Élőhelyigénye igen sajátos: egyrészt szüksége van a sziklás, olykor kopár talajfelszínekre, melyek alapvetően a peterakás szempontjából kedvezőek, ugyanakkor a mozaikos gyepek esetén a többszintű, akár a nyári kánikulákban is menedéket biztosító gyeprészekre is.

Szép hegyisáska (Arcyptera fusca) kifejlett nőstény (Fotó: László Márk)

Szép hegyisáska kifejlett hím (Fotó: Szövényi Gergely)

Ebből következően a gyepek kezelése is speciális beavatkozásokat igényel. A három fennsíki réten, összesen négy helyszínen szorgos csapatunk gereblyézéssel kisebb „szobányi” foltokon távolította el a nemezes – sok esetben bemohásodott – fűavart, különösen ott, ahol a kopár felszínek megtalálhatók voltak a környéken. Reményeink szerint a kikelő „sáskafiak” örömmel veszik birtokukba a „tavaszi nagytakarítással” kialakított élőhelyfoltokat.

Köszönjük Szövényi Gergelynek és László Márknak (ELTE) a faj aktív természetvédelme érdekében kifejtett többéves erőfeszítéseit, a fajjal kapcsolatos kutatások végzését, majd a beavatkozások tervezését és végrehajtását.


Képek: Schmotzer András, László Márk, Szövényi Gergely



Kapcsolódó

2022/1. - 9. Tree studies

2022/1. - 9. Tree studies

2022.08.23. 15:57
Baumstudie[28.07.2022]Gemeinsam mit einer ungarischen Studentin haben wir in der letzten Zeit begonnen Bäume auf einer Weide zu tracken und nach einem ausführlichen Katalog zu beurteilen. Im Nationalpark sprechen wir immer von „Veteran Trees“, also besonders alten Bäumen. Bisher kann keiner Abschätzen wie viele es sind, es sind nur recht grobe Angaben von ca. 1000 Bäumen. Jedem Baum ist ein A4 Zettel gewidmet, auf dem erst Daten wie die Koordinaten, der lateinische Name und Maße wie z.B. die Höhe und der Umfang angegeben werden müssen. Für die Ermittlung der Höhe des Baumes wird eine Entfernung von 20m abgemessen. Von dort aus wird mit einem analogen Höhenmesser der Winkel zum Beginn des Stamms und der Winkel zum höchsten Teil der Baumkrone bestimmt. Die beiden Zahlen ergeben gemeinsam die Höhe. Danach kommen 36 Felder in denen unter anderem Angaben über Astlöcher, Kronen- oder Starkastabbrüche, Krankheits- oder Pilzbefall, Moos- und Flechtenvorkommen und Nester, die sich im Baum befinden. Zusätzlich kommen dann noch einmal 15 weitere Felder, wo z.B. nach anderen Bäumen in der direkten Umgebung gefragt wird. Die Aussagen, die wir über die Bäume treffen werden immer mit der Hilfe von für solche Studien angefertigte Kataloge getroffen. So sind in manchen Fällen verschiedene Bilder dargestellt und wir müssen entscheiden, welches dem untersuchten Baum am nächsten kommt. Zusammengefasst ist es eine sehr detaillierte Studie, weshalb wir am ersten Tag auch nur insgesamt 8 Bäume geschafft haben. Mit der Zeit wird man jedoch deutlich routinierter und muss nicht mehr alles erst im Katalog nachschlagen, wodurch die Arbeit deutlich schneller vorangeht. Insgesamt haben wir dennoch nur 60 von den ca. 1000 Bäumen tracken und beurteilen können.
Tovább olvasom