„Vigyázzunk a méhecskékre, ki ne haljanak, mint a dínók!” 2022.06.07. 12:59

Lezárult a Beporzók napja alkalmából kiírt „Beporzó rovaraink” alkotói pályázat. Több mint hatszáz pályamű érkezett a Harkály Ház tavaszi felhívására.

A pályázat során két kategóriában küldhették be alkotásaikat az általános iskolás gyerekek. Első kategóriánkban a hazai beporzó rovarfajok tevékenységeinek bemutatása, megritkulásuk okainak, védelmük lehetőségeinek ábrázolása volt a feladat, szabadon választott rajzeszközökkel. Ebben a kategóriában – ami számunkra is órási meglepetés volt – a kiírt határidőnkre összesen 653 darab alkotás érkezett be hozzánk! Akadtak pályázóink az ország szinte minden pontjáról, például Győrből, Bajáról, Szegedről, Budapestről, Debrecenből, de még határon túlról: Szerbia, Szlovákia és Románia erdélyi területeiről is!

Második kategóriánk ettől kissé eltért. Méhecskehotel készítés volt a feladat, választható technikával, de mindenképpen úgy, hogy az elkészült pályamű funkcióját is be tudja tölteni, tehát az időjárási elemeknek kitéve is lakhelyéül szolgálhasson a különböző beporzó rovaraink, poszméheink számára. Ebben a kategóriában összesen 23 alkotást neveztek.

A beérkezési határidő lejártával várt ránk az igazi feladat, hiszen ki kellett választanunk a legszebb alkotásokat, pályaműveket. A sok-sok válogatással töltött idő után ezen pályaművek készítői végül május 27-én tartott családias díjátadó ünnepségünk során vehették át nyereményeiket. A díjátadó napján, érkezésük után szakvezetéssel tekinthették meg a gyerekek és kísérőik a Harkály Ház kiállítását, majd, hogy a pályázat témájával kapcsolatosan is tapasztalatot szerezhessenek, Molnár Márton természetvédelmi őr kollégánk segítségével lepkevadászatra indultunk a közeli kis réteken. Szerencsénkre számos fajt láthattunk, amikből néhányat háló segítségével megfogva közelebbről is megcsodálhattunk, beszélgettünk kicsit az életmódjukról, a beporzáshoz kötődő szerepükről. Ezután rövid ebéd és pihenő következett, mely végeztével lehullt a lepel az egyes kategóriák nyerteseiről, helyezéseiről.

A rajz kategóriában az alsó tagozatos diákok között harmadik helyezést ért el Csongrádi Tamara, második lett Füssi-Nagy Boglár, fődíjunkat pedig Lipták Anna nyerte!

A felső tagozatos diákok között a harmadik helyezett Schmidt Norina lett, második helyezést Csege Lujza érte el, a fődíj pedig Zsóri Lucát illette.

A méhecskehotel kategóriájában harmadik helyezést ért el Kiss Milán, második lett Horváth Konrád, az első díjunkat pedig Hegedűs Dávid vihette haza!

Két beérkezett pályaművet pedig különdíjban is részesítettük, Kiss Dorka, Nyári Csenge és Bodnár Lara, valamint Balogh Tünde kapták meg ezt a különdíjat. Utóbbit külön kiemelvén, rajzának szívet melengető üzenete az első percben emlékezetünkbe vésődött, és a rengeteg beérkezett mű ellenére sem feledkeztünk meg róla, hiszen remekül összefoglalta pályázatunk célját, a gyerekek figyelmének felhívását az egyre ritkuló beporzóinkra. A rajz hátuljára különdíjasunk a következőket írta: „Vigyázzunk a méhecskékre, ki ne haljanak, mint a dínók!” Reméljük többi pályázónk is hasonlóan vélekedik pályaművük benyújtása után, és sikerült megragadni a figyelmüket a téma fontossága kapcsán!

A díjazott rajzok kiállítása mellett azonban lehetőségünk nyílt, hogy a beérkezett pályaművekből oktatótermünkbe időszakos kiállítást valósítsunk meg, melyen a fent említett pályaműveken felül még 54 darab alkotást helyeztünk ki. A kiállított művek készítői a következő diákok voltak:

  • Zselenák Gábor
  • Balogh Borbála Liliána
  • Csenki Nóra
  • Csenki Noémi
  • Horváth Csenge Anna
  • Bagonyi Boglárka
  • Teplán Rebeka
  • Dobos Imola
  • Vulcan Vivienn Bella
  • Vaszkó Lívia
  • Rácz Gréta
  • Kálló Aida
  • Nagy Izabella
  • Csicsek Nóra
  • Vadászi Lili
  • Magyar Violetta
  • Kerek Emma Róza
  • Lukács Léna
  • Balázsi Blanka
  • Katyi Laura
  • Bója-Kovács Kincső
  • Miski Panni
  • Révész Sára
  • Kosztolányi Anna
  • Kovács-Wolfárt Ákos
  • Lajtos Léna
  • Kenyeres Nóra
  • Hegedűs Csenge
  • Tokai Petra Hanna
  • Fekete Laura
  • Lizák Eszter
  • Horváth Vanessza
  • Huszka Brigitta
  • Vitál Gréta
  • Varga Szófia
  • Papp Janka
  • Nagy Natália
  • Szarka Zoé
  • Gáspár Júlia
  • Palkó Noémi
  • Majtényi Gréta
  • Zsidákovits Zita
  • Petrovics Csenge Dorina
  • Gulyás Dorka
  • Pohl Réka Napsugár
  • Gönczi Laura
  • Vladár Zsófia
  • Háda Mira
  • Csákányi Réka
  • Hevesi Viktória
  • Nótár Julianna
  • Török Kamilla
  • Luo-Zi Xiao
  • Németh Izabella

Ezeknek a diákoknak szeretnénk felajánlani, hogy 1 fő kísérőjükkel együtt regisztrációs jegy megváltása mellett (100 Ft/fő) tekintsék meg kiállított művüket mátrafüredi látogatóközpontunk, a Harkály Ház természetvédelmi kiállításának megtekintésével egybekötve! Szeretettel várjuk őket nyitvatartási időnkben bármikor!

Ezúton szeretnénk megköszönni minden pályázónknak a beérkezett alkotását, a pedagógusoknak és a szülőknek pedig az elkészítésben, beküldésben való támogatást, segítséget!

Reméljük hamarosan lehetőségünk lesz újabb pályázat lebonyolítására is, addig pedig kellemes nyarat, jó pihenést kívánunk minden kedves diáknak!

Kapcsolódó

2023/1 2. The first few days

2023/1 2. The first few days

2023.04.19. 14:37
Am 14. Maerz stieg ich ins Flugzeug in Richtung Budapest. Natürlich war ich ziemlich aufgeregt und gespannt. Ich war vorher noch nie in Ungarn. Wie werden die Leute dort sein und wie wird meine neue Heimatstadt aussehen? Was wird mich im Bükk-Region Geopark erwarten? Fragen über Fragen…Glücklicherweise wurde ich von Balázs am Flughafen abgeholt und meine Aufregung legte sich etwas nach dem herzlichen Empfang. Auf dem Weg in die Wohnung machten wir sogar noch einen Zwischenstopp bei Aldi, da am 15. Maerz ein Feiertag in Ungarn ist (Gedenktag der Revolution von 1848) und die Geschaefte geschlossen hatten.Ich nutzte den freien Tag direkt, um etwas die Innenstadt zu erkunden. Dort habe ich den Dobó-István-Platz, das Rathaus, sowie die Basilika gesehen. Erster Eindruck? Hier laessts sich aushalten!Am Samstag hat mich Balázs und sein Vater auf eine Wanderung im nahegelegenen Aggtelek Nationalpark eingeladen. Wir marschierten im Wald 15 km entlang der slowakischen Grenze von Aggtelek in Richtung Gömörszőlős. Kurz vor unserem Ziel wurden wir noch mit einem schönen weitlaeufigen Ausblick belohnt. Dort konnten wir bis zum Mátra-Gebirge sehen! In Gömörszőlős, wo es unter Anderem ein ökologisches Ausbildungszentrum gibt, haben wir dann zusammen noch zu Abend gegessen (Ungarische Gulaschsuppe) und den Abend mit einem Kartenspiel ausklingen lassen (auf ungarisch gar nicht so einfach ;) ) Es war ein sehr schöner Tag, vor allem, da ich von allen Teilnehmern herzlich empfangen und direkt in die Gemeinschaft aufgenommen wurde.Am Sonntag stand dann die Besichtung der Burg von Eger an. Von dort hat man einen guten Ausblick über die Stadt. Im Keller der Burg befindet sich eine Ausstellung zu einer der grössten Waffensammlung in Ungarn und es kann das ehemalige Verlies besichtigt werden. Für Geschichtsinteressierte sehr interessant!
Tovább olvasom