Lezárult a „Szlovák-magyar geoturisztikai partnerség – GEOTOP” című projekt 2022.06.27. 16:25

Júniusban zárult a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság által – partnerségben a szlovákiai Fülek Város Önkormányzatával – az Interreg V-A Program keretében megvalósított „Szlovák-magyar geoturisztikai partnerség – GEOTOP” című projekt.

A projekt kiemelt célja a Novohrad-Nógrád Geopark és a Bükk-vidék Geopark területén olyan új geoturisztikai szolgáltatások kidolgozása és bevezetése, amely az élményszerző turizmus fejlesztésével, turisztikai szolgáltatók együttműködésével, oktatás és szemléletformálás útján biztosítja a helyi értékek kölcsönös megismerését és támogatja a térség gazdaságát.

A projekt részeként Domaháza és Gömörpéterfala (Petrovce) között egy határon átnyúló tanösvény épült 2,5 km hosszan a magyarországi oldalon, 4 db tájékoztató tábla kihelyezésével és egy pihenőhely kiépítésével.

Megújult a Bükk-fennsíkon az Olasz-kapui tanösvény 7,5 km hosszan, ide 7 db új tájékoztató táblát és 15 db irányjelző oszlopot helyeztünk ki. A Bél-kői tanösvényen a Palabánya területét újítottuk fel, 6 db új állomáspont jelöléssel és 2 db információs felülettel. Ezeken túl a Répáshuta-Rejteki Nagy-körre (10 km) 10-10 db információs táblát és irányjelző oszlopot állítottunk fel, valamint a Rejteki Kis-kör tanösvény (2,5 km) 4 db tájékoztató tábla kihelyezésével készült el. A Rejteki tanösvényeket 7 db interaktív tábla is színesíti a jövőben. A tájékoztató táblák magyar, szlovák és angol nyelven kerültek feliratozásra.

Ugyanezen projekt keretein belül fejlesztették a Guide@hand elnevezésű túratervező mobilalkalmazást okostelefonra, a két Geoparkról különböző kiadványok – pl. letéphető térkép, brosúra, térkép, tanári módszertani tankönyv és tanulói kézikönyv – készültek el magyar, szlovák, angol és lengyel nyelven.

A pályázat része volt egy túravezető képzés is, amelyen 34 fő szerzett túravezetői képesítést. A továbbképzésen a geológiai értékek megismerése mellett túraszervezői és vezetői ismereteket, továbbá a Bükk-vidék és a Novohrad–Nógrád Geopark kultúrtörténeti és az élő természeti értékeit is megismerték a résztvevők.

A Bükk-vidék Geopark kulturális, örökségturisztikai és geoturisztikai attrakciók helyszíneinek bemutatására szerveztünk egy-egy tanulmányutat egyetemi hallgatók és általános és középiskolai pedagógusok számára, két pilot tréninget turisztikai szolgáltatók részére, két fórumot térségi vezetők és turisztikai szakemberek, szolgáltatók számára, tapasztalatcserére pedig a workshop nyújtott lehetőséget a projektpartnerek részére.

Elkészült a Bükk-vidék Geopark természeti, geoturisztikai és kulturális kincseit bemutató film is "Ahol a kövek mesélnek" címmel.

– A legnagyobb eredménye ennek a projektnek az, hogy együtt tudtunk dolgozni, azonos szemlélettel, azonos célok kitűzésével a szlovák és a magyar oldalon egyaránt. Úgy vélem, ez csak egy állomása a közös tevékenységünknek. Korábban is dolgoztunk már együtt más projekteken, és abban bízom, hogy az elkövetkezendő időszakban ugyanígy folytathatjuk a megkezdett munkát nemcsak partnerségi, hanem akár infrastrukturális fejlesztéssel is, hiszen közös gondolataink, ötleteink máris vannak – mondta Rónai Kálmánné a Szilvásváradon rendezett projektzárón.

Agócs Attila, Fülek polgármestere szerint a határon átnyúló projekt egy "perpetuum mobile", amiben nagyon fontos partnerre leltek a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságban, és köszönik a folyamatos kiállást a geopark és a partnerség gondolata mellett.

A hétfői rendezvény egy közös terepbejárással zárult a Olasz-kapui tanösvényen.

A projekt összköltsége 175.463,2 euro, az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg.

A projekttel kapcsolatos további kérdések az alábbi elérhetőségeken tehetők fel:

Bükki Nemzeti Park Igazgatóság

3304 Eger, Sánc u. 6. Tel: (36) 422-700; Fax: (36) 412-791; e-mail: titkarsag@bnpi.hu

Kapcsolódó

2025/2 - Vorstellung /Laura/

2025/2 - Vorstellung /Laura/

2025.11.04. 12:54
Szia! Ich heiße Laura und bin 19 Jahre alt. Ich komme aus Hamm, einer Stadt im WestenDeutschlands in Nordrhein-Westfalen. Im Jahr 2025 absolvierte ich mein Abitur undbeschloss erstmal etwas anderes zu machen, bevor ich anfangen würde zu studieren. Ichwollte Reisen. Dann stieß ich auf kulturweit, bewarb mich und bekam zusammen mitMarah die Stelle im Bükk National Park vorgeschlagen. Direkt sagte ich zu. Und ja hier binich! Ich habe mich für diesen Naturfreiwilligendienst der UNESCO entschieden, da ich denMenschen vermitteln möchte, wie wichtig eigentlich Naturschutz ist, ich selber etwasNeues über die Natur lernen möchte und über mich hinaus wachsen möchte, in dem ichmeine Komfortzone verlasse. In meiner Freizeit verbrachte ich schon immer viel Zeit in derNatur, sei es für Wanderungen, Radtouren oder einfach im Garten. Daher bot sich einNaturfreiwillligendienst perfekt an.Hier in Ungarn war es erstmal eine große Umstellung: Plötzlich alleine in der ersteneigenen Wohnung wohnen, eine neue Sprache, ein neues Land. Dennoch meistern wir esgut und versuchen uns an der neuen Sprache. Wir lernen viele neue Menschen kennenund auch uns selbst begegnen wir nochmal von einer ganz anderen Seite in einemfremden Land, außerhalb der eigenen Komfortzone und auch in neuen Situationen mitHerausforderungen an denen wir wachsen. Die Arbeit im Bükk National Park ist vielfältig. Dreimal in der Woche arbeiten wir im Szeleta Park, dem Visitor Center in Miskolc undhaben auch schon unsere erste eigene Guided Tour gegeben. Perfekt um das Thema rundum den Naturschutz zu vermitteln. Wir lernen etwas über den Nationalpark, sein Direktoratund den Geopark. Aber auch über Zusammenhänge zwischen Mensch und Natur.Außerdem wandern wir viel, waren bei einem Bird Catching Camp und helfen, wo es nurgeht. Zusätzlich zu unserer Arbeit im Bükk Nationalpark sind wir zweimal in der Woche ineinem Gymnasium und helfen den Schüler* innen Deutsch zu lernen.Ich werde ein Jahr hier in Ungarn verbringen und hoffe, dass diese Zeit mich weiterbringenwird, obwohl sie das bereits schon getan hat. Ich bin stolz, dass ich mich alleine auf diesesAbenteuer gewagt habe und freue mich auf die vielen neuen Erfahrungen, die wir hier inUngarn noch machen werden. Nach meinem ganzjährigen Aufenthalt möchte ichstudieren. Momentan interessiere ich mich für den Bereich Medien und ich werde meineZeit hier in Ungarn dafür nutzen, um mir im Klaren zu werden, was genau ich eigentlichnach meinem FSJ machen möchte. Bis dahin, bin ich aber erstmal weiterhin gespannt aufdie Zeit hier in Ungarn.In dem nachfolgenden Blog werden wir von unseren eigenen Erfahrungen und Eindrückenberichten und wir hoffen, dass wir euch diese etwas näher bringen können.Viel Spaß beim Lesen!
Tovább olvasom