Kalandos nyár a Vidra Verdával 2022.08.22. 15:59

Az elmúlt hónapokban számos nyári táborba hívták a Vidra Verdát. Ebben a kánikulában a mocsárjáró foglalkozás volt a legnépszerűbb, de kutakodtunk a rétek élővilága között is.

Hálóztunk folyókban, tavakban, patakokban és víztározók vizében. Legtöbb esetben még a sekély vízállásokban is nagy fajgazdagság mutatkozott a táborozók örömére. Tizenkettő különböző településre, valamivel több, mint 500 gyerekhez jutott el a mobil természetiskola.

Foglalkoztunk a világ legfontosabb nyersanyagával, a vízzel. Nagy hangsúlyt kapott, hogy egyes szervezetek képtelenek nélküle élni, vagy a szaporodásukhoz elengedhetetlen a léte. Felhívtuk a gyerekek figyelmét arra, hogy a természet egy ideig ellenálló, de nem kimeríthetetlen. A foglalkozásokon mindig hatalmas szerepet kap az élőlények felé történő érzékenyítés is. Elmondtuk, hogy minden egyes alkalommal lassan közelítjük meg a vizet, nehogy hirtelen előbukkant tükörképünk elriassza az ott lakó állatokat. Megmutattuk, hogy háló segítségével emeljük ki a meglelt apró makrogerincteleneket és csak műanyag kanál használatával tesszük át őket az egyik edényből a másikba.

A megfigyelési és gyűjtögetési munkát nem utolsósorban a vízirovarok formagazdagsága és életmódjuk óriási változatossága tette lenyűgözővé a kis entomológusok számára.

Érdekesnek találták, hogy a molnárpoloskák a vízfelületen hasonló módon közlekednek, mint szárazföldi rokonaik a földön. Percekig figyelték, hogy a keringőbogarak és a csíkbogarak milyen ügyes evezősök. A jól ismert légi vadászok lárváinak, a szitakötőlárváknak szurkoltak a diákok, hogy a Petri csészében demonstrált vízivilágban használják fogóálarcaikat a nyüzsgő bolharákok ellen. Mélyebb és mélyebb vízzel próbáltuk ki, hogy a víziskorpió, hogyan nyújtja ki légzőcsövét a vízfelszínre, miközben evező lábmozdulatokkal úszik. Meglepődtek a kis nebulók, amikor a hanyattúszó poloska megelégelte a nézőközönségét és elrepült csendesebb vizekre. Azonban a legtöbb figyelmet kivétel nélkül a házukból ki-ki kukucskáló tegzeslárvák vívták ki maguknak. Lényeges befejezése a programjainknak, hogy a foglalkozások után minden élőlényt arra a saját élőhelyére helyezünk vissza, ahonnan elhoztuk.

Említést érdemelnek a táborszervezők is. Ezúton is köszönjük azoknak a pedagógusoknak, iskolai dolgozóknak, szülőknek és önkénteseknek, akik ezeket a táboros programokat megszervezték és saját idejüket, akár anyagi kiadásaikat nem sajnálva törekedtek arra, hogy a gyerekek részesüljenek környezeti nevelésben. Nélkülözhetetlennek tartom az élővilág iránti érzékenyítést. Mindenképpen észre kell vetetnünk a jövő generációjával, hogy elválaszthatatlanok vagyunk a természettől. Óvnunk kell!

Vidra Verda megrendelés itt: https://www.vidraverda.hu/hu/megrendeles-kapcsolat

Kapcsolódó

2023/1 6. Eagle’s eggs inventory

2023/1 6. Eagle’s eggs inventory

2023.07.10. 16:00
Um ehrlich zu sein, haben mich Vögel im Allgemeinen noch nie so wirklich interessiert. Aber ich glaube, das liegt daran, da man sie sehr selten aus nächster Nähe zu Gesicht bekommt. Als ich mir die Vogelrettungsstation auf dem Gelände des Direktorats ansehen durfte, wurde mir klar, dass Vögel doch ganz interessant sind, wenn man sich näher mit ihnen beschäftigt!Als ich dann die Gelegenheit bekam, eine Gruppe von Rangern zu begleiten, welche die Adlernester und deren Eierbestand überprüfte, war ich natürlich sofort dabei. Wer möchte es sich schon entgehen lassen einen in freier Wildbahn lebenden Adler aus nächster Nähe zu sehen? Ich jedenfalls nicht.Genauer gesagt handelt es sich bei dieser Art um den Östlichen Kaiseradler (Aquila heliaca) (Für die Interessierten unter euch: https://de.wikipedia.org/wiki/%C3%96stlicher_Kaiseradler). Außerdem gibt es noch eine kleine Population an Seeadlern (Haliaeetus albicilla) in diesem Gebiet.An diesem Tag lag unser Fokus allerdings nur auf den Nestern des Kaiseradlers. Die Aufgabe bestand darin, den Bestand an Eiern in allen Nestern zu überprüfen, zu dokumentieren und anschließend abzuwarten, dass das Weibchen wieder zu ihrem Nest zurückkehrt. Es wurden zwei Gruppen gebildet. Gruppe Nr. 1 hatte die Aufgabe die Eier im Nest zu zählen. Dafür mussten wir (zum Glück) nicht etwa auf den Baum klettern, sondern bedienten uns modernster Technik in Form einer Drohne. Die zweite Gruppe beobachtete aus einer Entfernung von ca. 800 m das Nest per Fernglas und dokumentierte minutengenau, wann das Weibchen das Nest verließ und wann es, nachdem die Drohne wieder weg war, zu ihren Eiern zurückgekehrt war. Das konnte mal nur 15 Minuten dauern, mal mehrere Stunden. Zum Glück war ich in der ersten Gruppe. ;)Im Durchschnitt legen Kaiseradler 1-3 Eier. Bei unseren Nestern waren es meistens drei, also ein ziemlich guter Durchschnitt. Die kommende Kaiseradlergeneration ist somit gesichert. Bis wir die zehn Nester alle abgeklappert hatten, dauerte es eine Weile. Wir fuhren über endlose Felder und durch Niemandsland, wo sich unsere Wege immer wieder mit denen von Fasanen, Feldhasen und Rehen (ich habe noch nie an einem Tag so viele Rehe gesehen) kreuzten. Alles in allem ein sehr interessanter, tierreicher Tag, beendet natürlich mit einem obligatorischem Kaffee.
Tovább olvasom