Június 25., a Barlangok Világnapja 2024.06.25. 08:00

Június 25-én ünnepeljük a Barlangok Világnapját. A barlangok védelme, ökológiai és geológiai szerepük bemutatása kiemelten fontos a Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark számára, hiszen hazánk barlangjainak közel egynegyede található geoparkunk területén.

A Bükk-vidék központi egységét képező Bükk-hegység karsztjelenségekben és karsztformákban igen gazdag. A Bükk egyedi arculatát a főként triász időszaki fehér és világosszürke mészkő-formációk határozzák meg, és ezek a térszínek hordozzák a hegység gazdag formakincsét. Ennek fontos része a több mint 1150 barlang, melyből 54 fokozottan védett és közel ötvenet ismerünk, ahonnan valamilyen régészeti anyag került elő.

A barlangok közül hazai és nemzetközi szinten is sok különlegesség található nálunk. A lillafüredi Anna-barlang a közeli Szinva-forrás vizéből kivált mésztufában keletkező barlang. Különleges formakincse nem cseppkő, hanem megkövesedett növényi fosszíliák sorozata, amivel világviszonylatban is egyedinek számít. Bolygónkon még 6 hasonló barlang található, ebből az egyik hazánkban, a Tettyei Mésztufa-barlang, Pécsett. Az Anna-barlang vezetett túra keretein belül látogatható.

Az Anna-barlang bejárata

Anna-barlang belülről

Különös arculatot kölcsönöz a Bükknek a nagyszádájú, inaktívvá vált forrásbarlangok sokasága, melyek az őskori ember menedékhelyei voltak. A cserépfalui Suba-lyuk feltárása során találtak bizonyítékot a neandervölgyi ember jelenlétére az Alpoktól keletre.

Suba-lyuk

A szilvásváradi Istállós-kői-barlangban talált csontfurulya a világ egyik legidősebb furulyája.

A Szeleta-barlang a Magyarországon végzett első barlangi ásatások egyik helyszíne. Az innen előkerült több mint 700 kalcedon, kvarcporfír és obszidián anyagú kőeszközök, valamint a jellegzetes babérlevél alakú lándzsahegyek alapján önálló kultúrát (Szeleta kultúra) írtak le a szakemberek. Az említett ősemberbarlangok szabadon látogathatók. A Szeleta-barlang kutatásáról és a Bükk sokféle élő és élettelen értékeiről színvonalas kiállítást tekinthetnek meg a Bükk-vidék Geopark szívében, a miskolci Szeleta Park Látogatóközpontban.

Szeleta-barlang

Szeleta-barlang, babérlevél alakú lándzsahegy

A Suba-lyuk feltárását bemutató kiállítás megtekinthető a cserépfalui Suba-lyuk Múzeum és Látogatóközpontban. Részletesebb információkat ITT találnak.

Fotók: BNPI Archívum

Kapcsolódó