Bemutatóhelyeink akár díjmentes vonatos utazással is felkereshetők 2024.04.24. 14:00

A jó idő és az osztálykirándulási időszak beköszöntével egyre több iskolai csoport keresi fel bemutatóhelyeinket és látogatóközpontjainkat, melyek akár díjmentes vonatos utazással is elérhetők a MÁV-nál előre bejelentett csoportok és kísérőik számára.



A vasúttársasággal történő csoportos utazás esetén a MÁV-START Zrt. utazási kedvezményeket biztosít nemcsak a 14 éven aluli gyermekek, de kísérőik számára is.

Összefoglaltuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat:
  • Fontos, hogy a díjmentes kísérői kedvezményt csak az előzetesen bejelentett és visszaigazolt csoportoknál lehet igényelni.
  • A csoportos utazási igényt a tervezett utazás előtt legalább 5 munkanappal javasolt bejelenteni a vasúttársaságnál. Az utazók akkor is jelezzék a csoport utazását, ha a csoport tagjai ország- vagy vármegye bérlettel rendelkeznek. A bejelentés megtehető a vasúttársaság honlapján kialakított felületen az adatok megadásával, e-mail-ben (a szolgáltatás-értékesítő részére a kitöltött "Bejelentés csoportos utazáshoz" nyomtatvány megküldésével) vagy személyesen. A visszaigazolás az utazást megelőző 3. nap 14 óráig a bejelentésben megadott e-mail címre történik. A szervezőnek a visszaigazolást követően, de legkésőbb az utazás előtti napon kérnie kell a csoportos menetjegy kiállítását, a Bejelentésben rögzített feltételek alapján.
  • A csoportos utazásért felelős kísérőnek a Bejelentés pénztártól visszakapott példányát a menetjegyekkel együtt az utazás befejezéséig meg kell őriznie. A visszaigazolás és díjmentes elszámolás hiányában a kísérők csak az alanyi jogon járó kedvezményüket vehetik igénybe.
  • A csoportos utazások esetében a MÁV-START Zrt. javaslata alapján érdemes elsősorban a kedd-szerda-csütörtöki napokat választani, valamint a reggeli és délutáni csúcsidőn kívül utazni, a zsúfoltság elkerülése érdekében.


MÁV utazási kedvezmények csoportos utazás esetén:

14 éves korig minden gyermek utazása díjmentes. A kísérők kedvezményét a megkezdett 10 fő gyermekenként kell számolni (kivéve díjmentes múzeumlátogatás) az alábbiak szerint:

  • Az óvoda által kiállított Bejelentés alapján (intézmény bélyegzője szükséges) legalább 6 fő óvodás gyermek együttes utazása esetén megkezdett 10 fő gyermekenként a velük utazó 3 fő kísérő díjmentes menetjegyváltásra jogosult.
  • Az állami gondozott gyermekek legalább 3 fős csoportja és az őket kísérő 2 fő nevelő a gyermekotthon vagy a nevelőszülői hálózat működtetője által az utazás napjára kiállított bejelentés alapján jogosult a kedvezményre (intézmény bélyegzője szükséges).
  • Legalább 6 fő 10 éven aluli gyermek együttes utazása esetén megkezdett 10 fő gyermekenként 2 fő kísérő jogosult a díjmentes menetjegy váltására.
  • A nappali oktatás munkarendje szerint folyó oktatásában részt vevő legalább 6 fő 10 éven felüli diák utazása esetén, megkezdett 10 fő diákonként 1 fő kísérő jogosult a díjmentes utazási kedvezményre.
  • A 14 év feletti, nappali tagozatos diákok legalább 6 főből álló csoportos utazása esetén az utazás szervezője által kiállított Bejelentés alapján 50%-os mérséklésű menetjegy vagy kedvezményes vármegye- illetve országbérlet váltására, valamint megkezdett 10 fő diákonként 1 fő kísérő díjmentes kedvezményre jogosult.
  • A Szátv. hatálya alá tartozó 14-től 18 éves korú, a legalább 10 főből álló gyermekek csoportja és a velük utazó 2 nagykorú kísérő előzetes Bejelentés alapján és a Magyar igazolvány felmutatása mellett, évente egy alkalommal díjmentes utazásra jogosult. A jegykiadóhely a menetdíj elszámolást a csoport valamennyi tagja Magyar igazolványának 1. mellékletében a tárgyévre vonatkozóan előjegyzi.

Forrás: mavcsoport.hu

További információk: https://mavapp.hu/csoportos-utazas és https://www.mavcsoport.hu/mav-start/belfoldi-utaza...


Az alábbiakban összegyűjtöttük, bemutatóhelyeink hogyan érhetők el legegyszerűbben tömegközlekedéssel:

A mátrafüredi Harkály Ház legegyszerűbb megközelítése tömegközlekedéssel:
A gyöngyösi vasútállomástól a gyöngyösi autóbusz-pályaudvar gyalogosan kb. 10 perc alatt elérhető. Innen naponta több távolsági buszjárat közlekedik Mátrafüredre. Az autóbusz járatok egy része érinti Gyöngyös, vasútállomás megállóhelyet is. Autóbusszal a mátrafüredi Erdész utca megállótól 200 m-re délre (Gyöngyös felé), a Parádi úton haladva gyalogosan 2-3 perces sétával érhető el a Harkály Ház. Bővebb információk a www.menetrendek.hu weboldalon és telefonra letölthető applikáción keresztül érhetők el.
A megközelítés másik módja Gyöngyösről a Mátravasút járatainak igénybevétele. Az aktuális menetrendről és díjszabásról az Egererdő Zrt. weboldalán tájékozódhatnak.



A miskolci Szeleta Park Látogatóközpont legegyszerűbb megközelítése tömegközlekedéssel:
A miskolci Tiszai-pályaudvarról az 1-es, 53-as, 5-ös vagy 15-ös autóbusszal a Majális park végállomásig, majd onnan mindössze 1-2 perc sétával elérhető. Bővebb információk a www.menetrendek.hu weboldalon és telefonra letölthető applikáción keresztül érhetők el.
A megközelítés másik módja Miskolcról a Lillafüredi Állami Erdei Vasút (LÁEV) járatainak igénybevétele: a Miskolc Tiszai Pályaudvartól 1-es villamossal a Dorottya utca (LÁEV végállomás) kb. 30 perc utazással, majd innen LÁEV kisvasúttal a Papírgyár megálló kb. 18 perc utazással érhető el. A Papírgyár megállótól kb. 10 percnyi sétára található a Látogatóközpont. Az aktuális menetrendről és díjszabásról az ÉszakErdő Zrt. oldalon tájékozódhatnak.


A lillafüredi Szent István-barlang legegyszerűbb megközelítése tömegközlekedéssel:
A miskolci Tiszai-pályaudvarról 1-es busszal vagy 1-es villamossal a Felső-Majláth állomásig, majd onnan az 5-ös autóbusszal közvetlenül a Szent István-barlang melletti buszmegállóig, vagy a 15-ös autóbusszal a Palota Szálló buszmegállóig, ahonnan 600 m-es könnyű sétával érhető el a barlang. Bővebb információk a www.menetrendek.hu weboldalon és telefonra letölthető applikáción keresztül érhetők el.
A megközelítés másik módja Miskolcról a Lillafüredi Állami Erdei Vasút járatainak igénybevétele. Az aktuális menetrendről és díjszabásról az ÉszakErdő Zrt. oldalon tájékozódhatnak.


A lillafüredi Anna-barlang legegyszerűbb megközelítése tömegközlekedéssel:
A miskolci Tiszai-pályaudvarról 1-es busszal vagy 1-es villamossal a Diósgyőri-városközpontig, majd onnan 5-ös autóbusszal a Palotaszálló melletti vagy a 15-ös autóbusszal a Hámori-tó melletti buszmegállóig, ahonnan kb. 200 m-es könnyű sétával érhető el a barlang, aminek bejárata a Palota-szálló alatti Függőkertek aljában, közvetlenül a Szinva-vízesés mellett található. Bővebb információk a www.menetrendek.hu weboldalon és telefonra letölthető applikáción keresztül érhetők el.
A megközelítés másik módja Miskolcról a Lillafüredi Állami Erdei Vasút járatainak igénybevétele. Az aktuális menetrendről és díjszabásról az ÉszakErdő Zrt. oldalon tájékozódhatnak.


A Répáshuta felett található Bükki Csillagda legegyszerűbb megközelítése tömegközlekedéssel:
Eger és Miskolc irányából is elérhető a Bükki Csillagda megálló szabad-és munkaszüneti napokon, de akár Budapestről, a Stadionok autóbusz-állomásról indulva is megközelíthető, átszállás nélkül. Miskolcról Répáshutára a hét minden napján közlekednek menetrendszerű autóbuszok. A Szabadság úti buszmegállóból körülbelül 25 perces sétával érhető el a csillagászati látogatóközpont, egy meredek földúton keresztül. Bővebb információk a www.menetrendek.hu weboldalon és telefonra letölthető applikáción keresztül érhetők el.


A szilvásváradi Szalajka-völgyi Információs Ház legegyszerűbb megközelítése tömegközlekedéssel:
Az egri vasútállomásról és autóbusz-pályaudvarról naponta több menetrendszerinti járat közlekedik Szilvásváradra. Vonattal a szilvásváradi Szalajka-völgy vasútállomástól kb. 30 perces sétával (kb. 2,3 km), míg autóbusszal érkezve a szilvásváradi Szalajka-völgy elágazás megállóhelytől gyalogosan kb. 25 perc alatt (kb. 1,8 km) érhető el. Az Információs Ház a szalajka-völgyi parkoló és az erdei kisvasút első megállóhelye között, a vadaskert szomszédságában található, így a Szalajka-völgy bejáratánál lévő Fatelep állomásról indulva akár a Szilvásváradi Állami Erdei Vasúttal is könnyen elérhető. Bővebb információk a www.menetrendek.hu weboldalon és telefonra letölthető applikáción keresztül, valamint a Szilvásváradi Állami Erdei Vasút oldalán találhatók.


A szilvásváradi Millenniumi Kilátó legegyszerűbb megközelítése tömegközlekedéssel:
Az egri vasútállomásról és autóbusz-pályaudvarról naponta több menetrendszerinti járat közlekedik Szilvásváradra. Vonattal a szilvásváradi Szalajka-völgy vasútállomástól 1,5-2 órás sétával (kb. 6,6 km), míg autóbusszal érkezve a szilvásváradi Szalajka-völgy elágazás megállóhelytől gyalogosan szintén 1,5-2 óra alatt (kb. 5,6 km) érhető el. Bővebb információk a www.menetrendek.hu weboldalon és telefonra letölthető applikáción keresztül érhetők el.


A felsőtárkányi Nyugati Kapu Látogatóközpont legegyszerűbb megközelítése tömegközlekedéssel:
Az egri vasútállomástól és egri autóbusz-pályaudvarról számos menetrendszerű autóbusz közlekedik a hét minden napján Felsőtárkányba. A felsőtárkányi Csárda buszmegállótól kb. 350 m-re található Látogatóközpont mindössze 4-5 perces kényelmes sétával érhető el. Bővebb információk a www.menetrendek.hu weboldalon és telefonra letölthető applikáción keresztül érhetők el.


Az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület és Bemutatóhely legegyszerűbb megközelítése tömegközlekedéssel:
Salgótarjánból és Balassagyarmatról naponta több menetrendszerű buszjárat közlekedik Ipolytarnócra. A látogatóközpont fogadóépülete Ipolytarnóc település busz- és vasútállomásától kb. 2 km-re található és akár gyalogosan is könnyen megközelíthető. Bővebb információk a www.menetrendek.hu weboldalon és telefonra letölthető applikáción keresztül érhetők el.


A Baglyas-kő Vár Természetvédelmi Látogatóközpont legegyszerűbb megközelítése tömegközlekedéssel:
A bemutatóhely Salgótarján városközpontjától nem messze, az Ipolytarnóc felé vezető út mentén található. A salgótarjáni vasútállomásra érkezve menetrendszerinti buszjáratokkal Karancsalja felé közlekedve, a Károlyakna vízmű megállóhelyig kell utazni, amivel szemben található a Látogatóközpont. A Károlyakna vízmű megállóhelynél számos távolsági autóbusz is megáll. Bővebb információk a www.menetrendek.hu weboldalon és telefonra letölthető applikáción keresztül érhetők el.


Kapcsolódó cikkünk:

Tömegközlekedéssel kirándulóhelyeinkre, menetrendi információk


Kapcsolódó

2 Unterwegs mit Ranger / ​Our experiences  with the rangers

2 Unterwegs mit Ranger / ​Our experiences with the rangers

2023.04.19. 14:04
RonjaInsgesamt gibt es im Bükki Nationalpark 34 Ranger/Innen, die Aufgaben von Ranger/Innen sind sehr vielfältig. Die ursprüngliche Bedeutung ist die Betreuung eines Schutzgebietes, zu ihren Aufgaben gehören zum Beispiel Instandhaltungsarbeiten, sie kümmern sich um invasive, so wie schützenswerte Tier und Pflanzenarten, sie führen Exkursionen im Nationalpark und arbeiten an Forschenden Tätigkeiten. Häufig haben Ranger:Innen ein Gebiet in welchem sie Spezialisiert sind, so dass sich einige Ranger besonders gut mit Vögeln auskennen und andere mit Insekten oder Pflanzen. Als ersten Ranger durften wir Atila bei seiner Arbeit in Szilvásvárad begleiten, wir haben von ihm viel über die Relevanz von Biodiversität gelernt und warum Monokulturen so gefährlich für einen Wald sein können. Die Artenvielfalt von Pflanzen in einem Gebiet bietet vielen Tieren einen Lebensraum, deshalb ist eine kontrollierte Abholzung der Wälder kombiniert mit einer kontrollierten Aufforstung relevant für die Aufrechterhaltung von Artenvielfalt. So fällt es beispielsweise in Atilas Aufgabenbereich die Holzfällung zu kontrollieren. Wenn an den falschen Stellen oder zu viele Bäume gefällt werden, kann dies die Biodiversität in einem Gebiet gefährden. Deshalb gibt es genaue Pläne, welche Bäume gefällt werden dürfen. Bei der Aufstellung dieser Pläne gilt es die Interessen der Forstindustrie und die des Naturschutzes in Einklang miteinander zu bringen. Auch Totholz ist ein wichtiger Bestandteil des Nährstoffkreislaufs im Wald, da dieses durch Insekten und Pilze abgebaut wird und so wieder Nährstoff für neue Pflanzen darstellt. Deshalb ist es wichtig, dass Totholz nicht direkt aus dem Wald gebracht wird, sondern für einige Jahre im Naturkreislauf zu lassen. Weiterhin haben wir Fußspuren von Wölfen und Hirschen gesehen und durften etwas über die Verhaltensweisen dieser Tiere erfahren. Am 14. Oktober waren wir Wasservögel zählen, die Aufnahme des Bestandes ist wichtig um den Schutz von bedrohten Arten gewährleisten zu können, so kann erfasst werden wie sich die Rastbestände entwickeln. Ist eine Vogelart vor dem Aussterben bedroht, dann kann diese beispielsweise unter Artenschutz gestellt werden, so wird der Fortbestand gewährleistet. Außerdem haben wir die Bedrohung durch invasive Tierarten verstehen gelernt, so kann ein ehemaliges exotisches Haustier, welches achtlos in der Natur ausgesetzt wird dort eine Bedrohung für die heimischen Tiere sein. Außerdem haben wir Bieber Dämme gesehen und verstehen gelernt, welchen Einfluss sie aus auf das Pflanzenwachstum um den Damm herum haben können. In Verpelét haben wir an einer invasiven Pflanzen Kontrolle teilgenommen, hier haben wir Büsche rausgerissen, welche invasiv waren, da diese eine Bedrohung für die Artenvielfalt in Verpelét darstellen. Durch das Herausreißen der invasiven Büsche soll der Platz für die heimische Artenvielfalt erneut hergestellt werden. Die Wiesen bieten vielen Blumen einen Platz zum Blühen doch die Büsche stellen eine Konkurrenz in Bezug auf die zur Verfügung stehenden Mineralien da, weshalb es notwendig ist sie zu entfernen.
Tovább olvasom